Referenser

Här finns tre listor med referenser för Rättighetscentrum Norrbotten och dess föregångare, Röda Korsets byrå mot diskriminering.

Ett urval kunder som beställt utbildning av varierande omfattning

Vill du ha mer info om någon av dessa referenser får du gärna höra av dig! Våra kontaktuppgifter finns här.

Offentlig sektor

  • Bodens kommun: utbildnings- och socialnämnderna, utbildnings-  och socialförvaltningarnas ledningsgrupper, fritidspedagoger, personal på äldreboenden,
  • Förvaltningsrätten i Luleå: all personal
  • Kiruna kommun: kommunfullmäktige, förvaltningschefer, personal på Stadsbiblioteket och Nya Raketskolan m fl skolor
  • Luleå lokaltrafik AB (LLT): all personal
  • Luleå kommun: kommunfullmäktige, chefer och personal på flera olika förvaltningar, skolor, förskolor, äldreboenden m m
  • Luleå tekniska universitet (LTU): personal på institutioner och i projekt (ProcessIT), studenter på olika program/kurser, Phösarstudenter på alla campus m fl
  • Länsstyrelsen i Norrbottens län
  • Norrbottens läns landsting/Region Norrbotten: landstingsstyrelsen, landstingsfullmäktigepersonal
  • Pajala kommun: tjänstemän och politiker
  • Polismyndigheten i Norrbotten: chefer och alla anställda på lokalpolisområdesavdelningen för Luleå och Boden, ordningsvakter
  • Övertorneå kommun: anställda och politiker

Privat sektor

  • Ferruform: all personal
  • Folksam: personal på vissa avdelningar
  • Norrmejerier: ledningsgruppen
  • Ica Kvantum Gällivare: ledningsgruppen
  • Sexans taxi

Ideell sektor

  • Civil Rights Defenders: personal
  • Folkhögskolor i Norrbotten och Västerbotten: ledningsgrupper
  • Framnäs och Älvsby folkhögskolor: anställda
  • Kalix folkhögskola: studenter på socialpedagog och journalistprogrammen
  • Luleå brottsofferjour/Stödcentrum för unga brottsoffer: personal och frivilliga
  • Svenska Samernas Riksförbund, SSR: anställda och förtroendevalda
  • Sverigefinska folkhögskolan: studenter på kurser
  • Synskadades Riksförbund: förtroendevalda
  • Vision: fackligt förtroendevalda och medlemmar

Blandade målgrupper

Av andra arrangerade konferenser, utbildningar m m där vi hyrts in, gästföreläst etc:

  • Arvidsjaurs mångfaldsvecka
  • Att störa homogenitet, Örebro läns museum m fl
  • Jokkmokks marknad
  • Morgonrock, Norrbottens läns landsting
  • Tusen kön på jobbet, RFSL, Arbetsmarknadsdepartementet m fl
  • TEDxSödravägen i Göteborg
  • Luleå, Tornedalen, Sapmi och Umeå Pride

Ett urval av samarbetspartner för arrangemang av olika slag

  • Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet (DHR)
  • Diskrimineringsombudsmannen (DO)
  • Forum för levande historia
  • Friluftsmuséet Hägnan
  • Funktionsrätt Sverige (tidigare HSO)
  • Havremagasinet
  • Kiruna kommun
  • Kulturens Hus, Luleå
  • Kvinnojouren Iris, Luleå
  • Luleå kommun
  • Luleå Näringsliv
  • Luleå tekniska universitet (LTU), även Studenthälsan och Biblioteket
  • Norrbottens museum
  • Norrbottensteatern
  • Norrlands nätverk för Musikteater och Dans (NMD)
  • Piteå kommun
  • Piteå Museum
  • Publicistklubben i Norrbotten
  • Region Norrbotten
  • RFSL Luleå och norra Norrbottens län
  • RFSL Piteå älvdal, tidigare RFSL Piteåoch norra Västerbottens län och RFSL Nord
  • Romani Kvinnans Rätt i Samhället (RKRS)
  • Silvermuséet, Arjeplog
  • Stadsbiblioteket i Luleå
  • Sveriges Antidiskrimineringsbyråer (SADB)
  • Synskadades Riksförbund (SRF)
  • Teater Scratch

Ett urval av föreläsare, utbildare, musiker, konstnärer etc vi anlitat i samband med arrangemang av olika slag

Är du nyfiken på vår erfarenhet av någon av dessa, hör gärna av dig. Våra kontaktuppgifter hittar du här.

  • Zanyar Adami
  • Ajde Jano
  • Mai Almén
  • Rebecca Anserud
  • Gary Baker
  • Anna-Lena Brundin
  • Anna-Lena Efverman
  • Edna Eriksson
  • EXPO, Stockholm
  • Fryshuset, Stockholm
  • Gabriella Fägerlind
  • Mattias Gardell
  • Hanna Gerdes
  • Thomas Hammarberg
  • Annika Hamrud
  • Jonas Helgesson
  • Marco Helles
  • Internationella kören, Luleå
  • Emil Jensen
  • Felix König
  • Jeanette Larsson
  • Malin Lindberg
  • Mian Lodalen
  • Anna-Lena Lodenius
  • Aleksa Lundberg
  • Heléne Lööw
  • Lawen Mohtadi
  • Arash Mokhtari
  • Timimie Märak
  • Elisabeth Ohlson Wallin
  • Brian Palmer
  • Alexandra Pascalidou
  • Ann-Katrine Roth
  • Josefin Rönnbäck
  • Kitimbwa Sabuni
  • Magnus Sjögren
  • Anja Storelv Band
  • Agnes Török
  • Teater Scratch, Luleå
  • Teater UPP Å NER
  • Kickis Åhré Älgamo